Smålandia – poznaj jedną z tradycyjnych prowincji Szwecji

Smålandia – poznaj jedną z tradycyjnych prowincji Szwecji

Polacy wybierający się do Szwecji zwiedzają zwykle przede wszystkim Karlskronę, Malmo, Sztokholm, ale podobno, gdyby zapytać Szweda o najlepsze miejsce do wypoczynku w jego kraju, odpowie on bez zastanowieniu: Smålandia. Co czyni tę krainę tak wyjątkową? Piękno natury, zapierające dech w piersiach obiekty turystyczne, miejsca uwiecznione w twórczości Astrid Lindgren i wiele więcej. Jak dotrzeć do Smålandii? Najpierw promem z Gdyni do Karlskrony. Stena Line proponuje wycieczkę pod nazwą „Południowa Smålandia dla seniorów” – przyglądamy się jej programowi.

Smålandia – Szwecja w najbardziej tradycyjnej odsłonie

Wycieczka autokarowa z przewodnikiem po południowej części Smålandia, którą w ofercie na Stena Line, pozwala odkryć liczne atrakcje regionu, skrywającego wiele niezwykłych i zaskakujących miejsc. Całe zwiedzanie zamyka się w jednym dniu, nie można jednak odmówić organizatorom skonstruowania bardzo bogatego programu, po brzegi wypełnionego różnorodnymi atrakcjami. Wycieczka oficjalnie rozpoczyna się od momentu, gdy koła autokaru dotkną promu w Karlskronie, choć liczna atrakcje czekają na jej uczestników już na pokładzie – o tym jeszcze zresztą napiszemy w artykule. Autokar rusza z portu do Korrö, urokliwej wioski rzemieślniczej, w której turyści zobaczą młyn na rzece Ronnebyån i warsztaty, które stanowią kwintesencję szwedzkiej tradycyjnej. Tu będzie też czas na tradycyjną fikkę – przerwę na kawę z ciasteczkiem, która dla Szwedów jest punktem obowiązkowym każdego dnia. Stąd autokar ruszy przez urokliwe trasy Smålandii wiodące do Växjö (to odległość około 40 km od poprzedniego punktu zwiedzania). Największe miasto tego regionu urzeknie zwiedzających wystawą w Muzeum Szkła, zabytkową katedrą czy średniowiecznym kamieniem z napisami runicznymi. Tu będzie można także skorzystać z czasu wolnego, zjeść lunch, zrobić zakupy czy przespacerować się niespiesznie urokliwymi uliczkami. Wyjeżdżając, turyści zobaczą dzielnicę Teleborg, znaną z Uniwersytetu Linneusza i pięknej, drewnianej zabudowy – warto wyglądać za okna autokaru!
Ojczyzna Ikei? Smålandia!
Jeśli ze Szwecją kojarzy Ci się wiele, ale przede wszystkim IKEA – zachwyci Cię kolejna atrakcja tej wycieczki. W programie zawarto wizytę w Älmhult, od początku związanym z najsłynniejszą na świecie firmą meblową. To tu, w małym miasteczku Smålandii, w 1958 roku stanął pierwszy salon wystawowy, gdzie można było obejrzeć i wypróbować meble przed ich zamówieniem. Historia firmy, która od sprzedaży tanich produktów z katalogu wysyłkowego stała się jedną z najbardziej znanych marek w branży wyposażenia domu na świecie, jest naprawdę fascynująca. Obecnie na całym globie funkcjonują setki sklepów IKEA, a w otwartym ledwie kilka lat temu (bo w 2016 roku) muzeum można obejrzeć wystawy, prezentujące narodziny marki, pionierskie pomysły założyciela firmy i najsłynniejsze produkty. Ale co to byłaby za wizyta w IKEA bez zakupów – na łowców okazji czeka sklep, oferujący wyłącznie przecenione towary w iście „nieszwedzkich” cenach.

Moc atrakcji na pokładzie

Zmęczeni zwiedzaniem, a zarazem naładowani pozytywną energią, turyści mogą odpoczywać w prawdziwie VIP-owskich warunkach na pokładzie promu. Wyposażone w dwa łóżka, łazienkę i TV kameralne 2-osobowe kabiny zapewnią dwie noce spędzone w komfortowych warunkach i regenerację sił. Na spragnionych rozrywek czekają: ekskluzywna strefa Pure Nordic SPA z masażami, zabiegami kosmetycznymi i sauną, pokładowy sklepik, restauracje i bary. Entuzjastów natury zachwycą widoki – zza okien statku, a także z otwartego pokładu, będzie można podziwiać morskie fale, rozkoszować się bryzą, a linia brzegowa Szwecji i wyłaniające się z morza szkierowe wysepki będą gwarancją zachwytów i pięknych, pamiątkowych zdjęć. W takiej atmosferze podróżuje się nie tylko bezpiecznie, ale i w wielkim stylu, tak że turysta może poczuć się nie tylko usatysfakcjonowany, ale i rozpieszczony. Nic w tym zresztą dziwnego – seniorzy właśnie teraz, na emeryturze, mają czas dla siebie, szkoda byłoby marnować go na wycieczki w warunkach innych niż doskonałe i do relaksu, i do poznawania świata. A taką niewątpliwie jest „Południowa Smålandia dla seniorów”. Brzmi kusząco? Seniorze, wskakuj na prom!

Artykuł sponsorowany  » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.