Kolejki turystów pod tatrzańskimi szczytami. „To rekordowy miesiąc”

Paulina Kołodziejska z TPN powiedziała: „Tegoroczny lipiec jest rekordowym miesiącem, odkąd TPN pobiera opłaty za wstęp i ma dane na temat liczby turystów wchodzących w Tatry”.

W tym roku liczba turystów odwiedzających Tatry przekracza historyczne szczyty. Tatrzański Park Narodowy (TPN) był odwiedzany przez ponad 769,5 tys. osób tylko w lipcu. Statystyki wskazują, że lipiec był największym miesiącem pod względem frekwencji od 2017 roku, kiedy liczba osób przekroczyła niemal 655,5 tys.W tym samym czasie do TPN przybyło 598 000 osób. TPN zbiera dane statystyczne z biletów wstępu na szlaki. Dane te nie uwzględniają osób, które wjeżdżają kolejką linową na Kasprowy Wierch, ani turystów odwiedzających Doliny Lejowej i Chochołowskiej. Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie sprzedaje bilety na te miejsca. W rezultacie rzeczywista frekwencja jest większa.

Lipiec był w ogóle najwyższym miesiącem, odkąd TPN pobiera opłaty za wstęp i gromadzi informacje na temat liczby turystów przyjeżdżających do Tatr. Tradycyjnie Morskie Oko było najliczniej odwiedzanym miejscem. Tatrzańskie jezioro odwiedziło łącznie 206 809 osób w lipcu. W pierwszym miesiącu wakacji Dolina Kościeliska przyciągnęła 99 436 osób, mówi Paulina Kołodziejska z TPN.

Czerwiec również pobił rekord frekwencji. W tym miesiącu odwiedziło TPN 482 000 osób.

Pod niektórymi szczytami tworzą się kolejki oczekujących na szczyt ze względu na duży ruch na popularnych szlakach. Tak jest pod kopułą szczytową Giewontu, w pobliżu Orlej Perci i na szlaku na Rysy.

Przy współpracy z Szkoła językowa Skrivanek – nauka języków obcych