Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (30/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)
Koronawirus – (COVID-19) 冠状病毒疾病

Niestety to właśnie wirus stał się najważniejszym tematem medialnym w Chinach w 30 tygodniu tego roku, nie licząc oczywiście doniesień z tokijskich Igrzysk Olimpijskich. Pod koniec lipca nowe ogniska epidemiczne pojawiły się już w 11 prowincjach i 26 miastach. Zarejestrowano 328 przypadków zakażenia Covid-19, czyli ile w sumie zarejestrowano w ciągu ostatnich 5 miesięcy w całym kraju. To największa fala zakażeń od blisko roku. Nowe przypadki rejestrowane w Chinach mają dwa główne źródła:

  • pasażerowie samolotu z Moskwy, którzy przyleciał bezpośrednio do NanJing南京 (stolica wschodniej prowincji JianSu 江苏) – osoby te nie zostały poddane rutynowej kontroli epidemiologicznej i rozjechały się do domów, nie podejrzewając nawet, że są nosicielami wirusa wariantu Delta;
  • uczestnicy (widzowie) koncertu, który zorganizowano w znanym turystycznej miejscowości ZhangJiaJie张家界 (na północy południowej prowincji HuNan 湖南) – tu sprawa dotyczy ponad 11 tys. widzów, którzy brali udział w tym wydarzeniu;

Do tej pory pojawiały się niewielkie ogniska zakażeń wariantem Delta w południowej prowincji GuangDong 广东 oraz większe w południowo-zachodniej prowincji YunNan 云南. Dziś łatwiej wymienić prowincje, gdzie nie odnotowano przypadków zakażeń wariantem Delta, niż te, gdzie do zakażeń takich doszło.

Profesor Zhang WenHong 张文宏, wirusolog i ekspert rządowy (kierownik centrum chorób zakaźnych, Szpitala Huashan Uniwersytetu Fudan w Szanghaju, przewodniczący Towarzystwa Chorób Zakaźnych Chińskiego Stowarzyszenia Medycznego w Szanghaju, a także przewodniczący Stowarzyszenia Lekarzy Chorób Zakaźnych w Szanghaju) twierdzi, że najbliższe 10 dni (do 9 sierpnia 2021) będzie kluczowe, by odpowiedzieć na pytanie: czy udało się opanować rozprzestrzenianie nowej mutacji wirusa, czy też rozprzestrzenia się on coraz szybciej w całych Chinach, a co za tym idzie, czy Chiny muszą przygotować się do drugiej fali epidemii.

Na dzień 30 lipca br. podano w Chinach 1.638 mld dawek szczepionek przeciwwirusowych. Nie podaje się informacji ile osób zaszczepiono jedna dawką, a ile dwiema. Można zatem przyjąć, że ok. 85% społeczeństwa zostało zaszczepione jedną dawką. To wciąż za mało.


Ekonomia / Biznes (经济/生意)
Przeładunki w chińskich portach

W pierwszej połowie br. porty chińskie przeładowały łącznie 2.357 mld ton towarów. To wzrost o 9.2% w relacji rok do roku (r/r). W tym samym czasie w chińskich portach przeładowano 138.18 mln TEU, czyli ekwiwalentu kontenera 20-stopowego. W tym przypadku to wzrost o 15% r/r. Wśród 20 portów świata, które w tym roku odnotowały największe wolumeny przeładunków, aż 9 to porty chińskie.

^
Połączenie lotnisk HongQiao i PuDong

Za 3 lata zostanie oddana do użytku linia szybkiej kolei miejskiej, która połączy dwa międzynarodowe lotniska w Szanghaju: HongQiao International Airport oraz PuDong International Airport. Budowę odcinka liczącego 68.8 km rozpoczęto pod koniec 2020 roku. Pociągi poruszające się po tej linii będą rozwijać prędkość do 160 km/godz. Dzięki temu połączeniu czas przejazdu pomiędzy oboma lotniskami zostanie skrócony do około 40 minut. To pozwoli z kolei koordynować pracę obu portów lotniczych, które stanowić będą niebawem jeden hub dla lotniczego ruchu pasażerskiego z i do Szanghaju. Pomiędzy przystankami końcowymi nowej linii pociągi zatrzymywać będą się na 9 stacjach, które poprzez linie metra połączą ją z obrzeżnymi dzielnicami metropolii.

Tesla do przodu

Szanghajska spółka Tesli w Szanghaju w pierwszym półroczu br. uzyskała przychody w wysokości 5.902 mld US$ (~22.716 mld PLN). To 26.4% globalnych dochodów koncernu uzyskanych w tym okresie, a zarazem to wzrost dochodów chińskiej operacji firmy o 104.2% w stosunku r/r. Chiński rynek jest drugim największym rynkiem Tesli po amerykańskim. Spółka sprzedała w Chinach w pierwszych 6 miesiącach br. 161,743 aut. Tesla ShangHai Co., Ltd.  (斯拉(上海)有限公司) zadeklarowała osiągniecie wydajności produkcji umożliwiającej wyprodukowanie 450,000 aut rocznie. Kalifornijskie zakłady Tesli mogą wyprodukować 600,000 samochodów rocznie. Rośnie wielkość eksportu giga fabryki w Szanghaju: w II kwartale br. wyeksportowała ona niemal 30,000 samochodów. Wyniki te osiągnięto zaledwie w ciągu półtora roku od uruchomienia fabryki.

Korekty cen paliw

Po raz 14 w tym roku następuje korekta cen paliw. Od 26 lipca br. średnia cena benzyny 89 oktanowej zostaje obniżona z 6.70 RMB za litr (~3.98 PLN) do 6.62 RMB (~3.94 PLN) za litr. Z kolei benzyna 92 oktanowa tanieje z 7.20 RMB (~4.28 PLN) do 7.12 RMB (~4.24 PLN), 95 oktanowa z 7.77 RMB (~4.63 PLN) do 7.69 RMB (~4.57 PLN). Olej napędowy tanieje z 6.84 RMB (~4.07 PLN) do 6.76 RMB (~4.03 PLN) za litr. Centralna korekta paliw nie determinuje „na sztywno” cen paliwa w całym kraju. Te mogą nieznacznie różnić się w poszczególnych prowincjach, miastach, obszarach administracyjnych, w zależności od tego jakie są lokalne podatki, akcyzy i koszty związane z dystrybucja paliw, a ponoszone przez lokalne oddziały państwowej korporacji paliwowej. Państwowa Komisja Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) określa krajowe jednolite ceny paliw za 1 tonę.


Technologie (技术)
HuaWei i P50

Z czteromiesięcznym opóźnieniem firma HuaWei (华为) zaprezentowała długo oczekiwane smartfony z serii P50. Urządzenia tej serii wyróżniają się unikalną, oryginalną stylistyką tylnej części, którą optycznie dominuje nietypowa oprawa obiektywów aparatu fotograficznego, utworzona z dwóch ciemnych okręgów, otoczonych wspólną ramką.

Smartfony z rodziny P50 pracują w oparciu o własny system operacyjny HuaWei czyli Harmony OS 2.0. Ich potencjalnie użytkownicy nie będą mieli dostępu do usług Google. Ale – co zaskakuje – smartfony P50 nie są dostosowane do pracy w systemie 5G. Czyli skierowane są głównie do odbiorców poza Chinami, gdzie sieć 5G niezwykle szybko powiększa swój zasięg (a jest dostępna we wszystkich większych miastach). Jak na takie rozwiązanie zareaguje rynek? Kto nie próbuje, ten nigdy się nie dowie.

Smartfony w wersji P50 wyposażono w 6.5 calowe wyświetlacze OLED z panelem dotykowym 300 Hz. Ekran z wysoką rozdzielczością 2700 x 1224 pikseli. Sercem aparatu w tej wersji jest procesor Snapdragon 888, ale z modemem 4G. Pamięć operacyjna 8 GB, pamięć flash 128 albo 256 GB.

Jak zwykle w przypadku smartfonów HuaWei, P50 oferuje bardzo dobrą konfigurację aparatów fotograficznych podnoszących możliwość wykonywania zdjęć telefonem na wyższy poziom. Główny aparat w tych urządzeniach wyposażono w matrycę 50 megapikseli, a aparat szerokokątny  szerokokątny 13 megapikseli. Jest też aparat 12 Mpx z teleobiektywem i z Optyczną Stabilizacją Obrazu OIS. Na przedzie telefonu umieszczono aparat 13-megapikselowy do selfie. Baterie 4100 mAh z szybkim ładowaniem 66 W.

P50 Pro charakteryzuje trochę większy i bardziej zaokrąglony wyświetlacz OLED, o przekątnej 6.6 cala, rozdzielczości 2700 x 1228 pikseli. Tu mamy do wyboru dwa procesory: Kirin 9000 lub Snapdragon 888. Oba z modemem 4G. Pamięć 8 GB RAM, pamięć flash 128, 256 lub 512 GB. Jak i w modelu P50, Pro oferuje możliwość zainstalowania dodatkowej karty pamięci NM do 256 GB. Aparaty 64 i 40 megapikseli. Bateria o pojemności 4360 mAh, również ładowanie bezprzewodowe, indukcyjne. Głośniki stereo.

Ceny:

  • P 50 (8 GB + 128 GB lub 256 GB) od 4,488 RMB (~2,672PLN) do 4,988 RMB (~2,970 PLN);
  • P 50 Pro (RAM 8 GB lub 12 GB + 128 GB, 256 GB, 512 GB) od 5,988 RMB (~3,565 PLN) do 8,488 RMB (~5,052 PLN).

Seria P 50 od września będzie dostępna na rynku chińskim i na rynkach zagranicznych.


Porządki w sieci

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部) podejmuje kolejny krok, aby uregulować rynek technologiczny. Rozpoczyna właśnie 6-cio miesięczną kampanię, której celem jest uporządkowanie rynku firm internetowych.

Kampania ta ma pomóc rozwiązać następujące problemy:

1/ Zakłócanie porządku na rynku przez aplikacje, jak i usługowe firmy internetowe;

2/ Naruszanie przez te firmy praw i interesów użytkowników;

3/ Wyeliminowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa danych w Internecie;

4/ Naruszanie przepisów regulujących funkcjonowanie sektora usług i Internetu.

Kampania obejmować będzie zarówno wielkich graczy, jak i plankton tej branży w Chinach. Ministerstwo – to staje się nowym obyczajem w chińskiej rzeczywistości – nakazało 25-ciu największym firmom technologicznym Chin przeprowadzenie wewnętrznych kontroli w celu usunięcia wszelkich działań niezgodnych z regulacjami. Przykład DiDi pokazuje, że kto nie zrozumie tak prostych zaleceń, będzie potem ronił gorzkie łzy.

Rynek przechowywania danych

Jak ocenia w swoim raporcie Instytut Chmury Obliczeniowej i Big Data (云计算与大数据研究所) Chińskiej Akademii Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (中国信息与通信技术研究院) w 2020 r. rynek przechowywania danych w chmurze wzrósł w Chinach o 56.6% w porównaniu z rokiem 2020, a jego wartość osiągnęła 209.1 mld RMB (~124.555 mld PLN). Rynek ten jest jednym z największych na świecie, o potencjale rocznego wzrostu mierzonego w skali kilkudziesięciu procent.


Nauka/Edukacja (教育/科学)  
Regulacje rynku edukacji pozaszkolnej

W ślad za regulacjami Ministerstwa Edukacji (教育部), o których pisaliśmy w minionym tygodniu, Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin (中央委员会中国共产党) i Rada Państwa (国务院) wydały wspólny dokument dotyczący regulacji jakie zostaną wprowadzone dla sektora edukacji pozaszkolnej. Wartość tego rynku oceniana jest na blisko 647 mld RMB (~385 mld PLN). W Chinach działa ponad 200,000 firm świadczących usługi edukacyjne. Wiele z nich jest notowana na giełdach, w tym amerykańskich.

Nowe regulacje fundamentalnie zmienią zasady funkcjonowania tego sektora. Zadecydowano o tym, iż nie będą już rejestrowane żadne nowe przedsiębiorstwa, czy instytucje edukacji pozaszkolnej. Te, które działają, mają zmienić swój status rejestracyjny ze spółek prawa handlowego na organizacje typu non-profit. Instytucje edukacji pozaszkolnej nie mogą generować zysków, nie mogą być notowane na giełdzie, nie mogą pozyskiwać kapitału z giełdy, ani na przykład poprzez emisję obligacji. Organizacje takie nie mają prawa organizować zajęć w wakacje, ferie, święta i dni wolne. Firmom z sektora edukacji pozaszkolnej nie wolno pozyskiwać kapitału zagranicznego, nie wolno im prowadzić kampanii reklamowych. Zmiany zasad funkcjonowania dotyczą zarówno placówek stacjonarnych jak i tych działających w sieci. Te drugie zostały zobowiązane do szczególnej dbałości o ochronę danych swoich użytkowników. Zgodnie z informacjami władz centralnych nowe zasady i regulacje mają na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży w Chinach. Mają przyczynić się do obniżenia kosztów kształcenia dzieci. Władze informują, że nie zamierzają niszczyć firm edukacji pozaszkolnej, nowe regulacje mają sprawić, że firmy te zmienią swoje modele biznesowe tak, aby dostosować się do priorytetów rozwoju państwa.


Finanse (财政)
Giełdy (证券交易所) – 26.-30.07.

Ach ten chiński rynek giełdowy i ta niewidzialna ręka państwa.

Wystarczyły cztery dni gwałtownej bessy, załamania, by indeksy nagle poszły w górę. A przecież nie ustały przyczyny wcześniejszych spadków. Trwają kontrole prowadzone przez agencje regulacji rynku finansowego prowadzone w spółkach z branży nieruchomości, w firmach technologicznych, wprowadzane są nowe, rewolucyjne regulacje dla firm prowadzących nauczanie pozaszkolne. Cud sprawiła Państwowa Komisja Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会),

 » Czytaj dalej

Powered by the Echo RSS Plugin by CodeRevolution.